Yalnız Yaşıyor Olmak Sağlıklı Beslenmeye Engel Mi?

Yalnız yaşayanlar ya da toplu yaşarken kendini sağlıklı beslenme konusunda yalnız hissedenlerdenseniz ve sağlıklı beslenmenize engel olan koşullar arasında bu durum/durumlar da çok büyük rol oynuyorsa, bir an önce bu konuyu çözüme kavuşturmalısınız. Peki nasıl mı?

 

TEK BAŞINA YAŞAMAK SAĞLIKSIZ OLMA MAHKUMİYETİNİ GETİRMEZ, GETİRMEMELİ!
Sağlıksız besleniyor oluşumuza; tek başına yaşamayı, bir ‘aile düzeni’ olmamasını, tek başına yaşanmıyorsa da birlikte yaşanılan bireylerin hatalı ve sağlıksız beslenme alışkanlıklarını, evde sağlıklı yemek pişmemesini vb. faktörleri de ekleyerek ‘sözde haklı bahaneler’ üretmeye devam ediyoruz…Peki bu bahanelere neden olan başta ekonomik endişelerimiz, ‘uğraşamama’ halimiz ya da birlikte yaşadığımız kişilerin üzerimizdeki negatif etkisi nedeniyle ‘kendi sağlığımızı’ bir kenara atmak ne kadar doğru dersiniz? 

Esasında her ne olursa olsun kendi sağlıklı beslenme planımızı oluşturarak yaşamamız her zaman için mümkündür. İster yalnız ister toplu yaşayın, siz siz olun kendinize has sağlıklı yaşam biçiminizi oluşturmaya her zaman için özen gösterin…

 

SAĞLIKLI BESLENME ADINA EKONOMİK PLANINIZI YAPIN
Özellikle yalnız yaşayanlar genellikle mutfak alışverişine özen göster(e)miyorlar. Başta ekonomik endişeler ve bu konuda doğru bir harcama planı yapamama durumu ne yazık ki bu problemi oluşturan ana temalar arasında yer alıyor. Aslında yalnız yaşayan bireylerin haftalık yiyecek/içecek tüketim planı hazırlayarak o doğrultuda alışveriş yapmaları ekonomik olarak hiçbir negatif etki doğurmayacaktır. Tam aksine harcamalarını çok daha planlı bir biçimde gerçekleştirebilecek ve bunun yanısıra sağlıklı yaşam biçimi de bonus olarak yanlarına kalacaktır.

İyice düşündüğünüz zaman restoranlarda yemek yemenin daha fazla harcamaya neden olduğunu göreceksiniz. Bunun yanısıra sürekli hazır yemek tüketmek gün geçtikçe sağlığınızdan da çalacaktır. Sözde parayı cepte tutalım derken (ki esasında öyle de olmuyor) sağlıktan olmak ne kadar mantıklıdır?

Kısacası sağlıklı, doğru ve sizin ihtiyaçlarınızı karşılayacak (ne eksik ne de fazla) mutfak alışverişini gerçekleştirebilme yetisini kazanmak için bir an önce harekete geçmeli ve sağlıklı yaşamın en önemli parçası olan sağlıklı beslenme biçimini bir an önce hayatınıza dahil etmelisiniz.

 


BEDEN SAĞLIĞINIZ İÇİN İLK ÖNCE ‘MUTFAK SAĞLIĞI’
Unutmayın, çoğu zaman beden sağlığı mutfak sağlığının da bir göstergesi. Bu sebeple ekonomik yönden planlanmanın yanısıra sağlıklı beslenme bilincini de iyice kavramalı, mutfak alışverişinizi de o doğrultuda gerçekleştirmelisiniz.

 

BÜYÜK ÇÖZÜM: YİYECEK SAKLAMA KOŞULLARI HAKKINDA BİLGİ EDİNMENİZ YETERLİ!
Tabii mutfağınıza sağlık katarken bazı detaylar hakkında da bilgi sahibi olmak gerekiyor. Özellikle tek başına yaşayanların ya da sağlıksız beslenme koşullarına uymak durumunda kalanların öğrenmeleri gereken çok önemli bir nokta daha var: yiyecekleri doğru bir biçimde saklama koşulları!

Genellikle toplu yaşanılan evlerde yiyecek ve içecekler kısa süre içerisinde tüketildiğinden bazı saklama koşullarını uygulamak adına çoğu zaman herhangi bir ihtiyaç duyulmayabiliyor. Fakat yalnız yaşayan bireyler için bu durum daha sorunlu bir hal alabiliyor. Bu noktada market alışverişini doğru bir şekilde programlamak ve doğru saklama koşulları hakkında bilgi edinmek büyük önem taşıyor.

Not: Sağlıklı saklama koşulları üzerinde durulması gereken bir konudur. Daha detaylı bilgi için internet üzerinden de ulaşabileceğiniz birçok kaynak bulunmaktadır (bilgi kirliliğine dikkat etmek koşuluyla).

 

 

SAĞLIĞI SEÇMEK ELİNİZDE…
Ruhumuz bu bedende varolurken hayatın ona izin verdiği kadarıyla yapabileceği tüm seçimler gerçekten de tam olarak onun inisiyatifinde. Bunun tersini düşünenler ise oluruna bırakılmış ve tercihten yoksun bir hayat sürmekten başka bir seçeneği olmadığını düşünenlerdir muhtemelen… Tam da bu sebeple sağlıklı beslenmeyle aramızda varolan engelleri de kırabileceğimize inanalım, en önemlisi de engeli kendi ellerimizle oluşturmaktan ve büyütmekten vazgeçelim…